Menu użytkownika

Informacje

Serwis wykorzystuje pliki cookies.

Ruch Światło-Życie Bydgoszcz © 2019Relacje z wydarzeń
poniedziałek, 27 stycznia 2014 10:35

Dnia 11 stycznia 2014 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Bydgoszczy, dzięki uprzejmości władz uczelni, a w szczególności rektora ks. Wojciecha Szukalskiego, odbyły się warsztaty na temat: "Co we współczesnym świecie mediów zagraża naszym dzieciom?". Prowadzącą była Małgorzata Więczkowska, pedagog, autorka internetowego serwisu Edukacja Medialna. Poruszyła ona wiele problemów, które dotykają nas w życiu codziennym, a mimo to, dzięki zawoalowanym działaniom mediów, pozostają niezauważone.


 


 

Więcej…
 
czwartek, 12 grudnia 2013 10:24

 

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest dniem, który gromadzi na wspólnym świętowaniu członków Ruchu Światło – Życie. Wspólnota oazowa naszej diecezji w tym roku zebrała się w parafii o. Maksymiliana Marii Kolbego na Osowej Górze, aby wraz z Ks. Adamem Wodarczykiem – Moderatorem Generalnym Ruchu, przeżywać radość wspólnoty. Sercem Uroczystości była oczywiście Msza św., której przewodniczył Ks. Adam Wodarczyk. Koncelebrę stanowili kapłani związani z Ruchem w naszej diecezji: Ks. Maciej Tyckun – Moderator Diecezjalny, Ks. Tomasz Kalociński – Proboszcz miejscowej parafii oraz o. A. Lemiesz SI.


W czasie Eucharystii do kręgów Domowego Kościoła zostali włączeni małżonkowie, którzy przygotowywali się do tego wydarzenia prze wiele miesięcy oraz pobłogosławiona do posługi przez Moderatora Diecezjalnego została nowa diakonia organizacji i środków materialnych, którą podjęli Regina i Marek Piątkowscy.


Po uroczystej Eucharystii Moderator Generalny skierował swoje słowo do zebranych uczestników Dnia Wspólnoty.


Wspólne świętowanie zakończyło się tradycyjnie Agapą, która jak zawsze była okazją do pogłębiania braterskich więzi.


Wszystkie osoby pragnące spotkać się ze Słowem Bożym przepowiadanym przez Ks. Adama zapraszamy od 9. 12. – 12. 12 na Rekolekcje Ewangelizacyjne do parafii o. M. M. Kolbego. Każdego dnia rozpoczynamy o godz. 19. 00. W czwartek uroczysta Eucharystia na zakończenie rekolekcji.

Ewa Keller 
Warsztaty dla Animatorów ODB
środa, 13 listopada 2013 19:38

9 listopada w parafii pw. św. Jana w Bydgoszczy odbyły się warsztaty dla Animatorów Oazy Dzieci Bożych. Obecne na nich były nie tylko osoby posługujące w grupach Oazy Dzieci Bożych, ale także te, które formują uczestników młodszych stopni OND. Z zaproszenia skorzystały głównie wspólnoty fordońskie, co dziwić nie może, ze względu na peryferyjne położenie parafii, ale nie brak było również osób z innych oaz, także spoza Bydgoszczy.

Pierwszym punktem programu była konferencja ks. Janusza Tomczaka – proboszcza i opiekuna wspólnoty z parafii pw. św. Jana. Poruszała ona temat, który w ostatnich tygodniach elektryzował opinię publiczną, a mianowicie: nietykalność cielesną dzieci. W toku wykładu omówione zostały 4 aspekty wzrostu dziecka: duchowy, emocjonalny, fizyczny i intelektualny. Dokonano klasyfikacji celów, które stoją przed prowadzącymi spotkania grup dziecięcych (cele całego Kościoła, cele parafialne, cele oazowe, cele roczne, cele spotkania). Zwrócona została uwaga na zobowiązania oraz przywileje, jakie niesie za sobą posługa na ODB.

W następnej części dokonano przeglądu sytuacji we wspólnotach. Animatorzy dzielili się swoimi problemami, rozwiązaniami, pomysłami, porównując swoje położenie z innymi. Wysnuto wnioski, które wskazywały konkretne różnice, wynikające ze specyfiki danych wspólnot (wiek uczestników, odsetek „dzieci Domowego Kościoła”, obecność księdza, liczba animatorów i ich doświadczenie oraz przede wszystkim brak jednolitych konspektów).

W trzeciej odsłonie, która miała charakter panelu dyskusyjnego, omawiano konkretne przypadki zachowań dzieci i propozycje rozwiązań, jak sobie radzić w sytuacjach krytycznych. Podkreślono problem odpowiedzialności prawnej animatorów i moderatorów.

Na koniec zastanowiono się nad formą i częstotliwością następnych spotkań. Bo choć coraz częściej i coraz głośniej w naszej diecezji mówi się o tym, że Oaza Dzieci Bożych wymaga od posługujących nie mniejszych kwalifikacji i umiejętności niż od animatorów grup młodzieżowych, to jednak nadal traktuje się tę „gałąź” Ruchu po macoszemu, czego przykładem jest powierzanie grup animatorom młodym, niewyformowanym, lub po prostu tym, dla których nie starczyło grup innego typu. 
Relacja z DWDD
poniedziałek, 04 listopada 2013 20:15

W sobotę 26 października 2013 roku w Bydgoszczy odbył się Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych filii pelplińskiej naszego Ruchu. Katolicka Szkoła Pomnik bł. Jana Pawła II zgromadziła blisko 100 uczestników - przedstawicieli diakonii specjalistycznych, w tym około 40 z naszej diecezji.


 

Tematem spotkania było “Posłuszeństwo na wzór Chrystusa Sługi” rozważane w czasie konferencji wygłoszonej przez moderatora filii ks. Zenona Pipkę oraz w czasie spotkań w grupach diakonijnych. 

W czasie spotkań popołudniowych Krąg Filialny Domowego Kościoła wybrał nową parę filialną, którą zostali Marta i Jan Nadolni z diecezji warmińskiej. Spotkania diakonijne były czasem dawania świadectwa i dzielenia się życiem. 

Kolejny Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych odbędzie się wiosną w archidiecezji gnieźnieńskiej. 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 9

Znak Roku

znak_roku.jpg