Menu użytkownikawtorek, 12 grudnia 2017 08:27
6 stycznia już po raz piąty kolorowy pochód poprowadzą Kacper, Melchior i Baltazar w strojach z epoki. Królowie pojadą ulicami miasta na koniach i wielbłądzie. Tym razem orszak przejdzie zupełnie nową trasą, a królowie pokłonią się Świętej Rodzinie w hali Łuczniczka.

Orszaki wrastają w świąteczny kalendarz. W styczniu przejdą ulicami kilkuset miejscowości w Polsce i na świecie. Bydgoski orszak jest jednym z największych w kraju. W ubiegłym roku za królami podążyło 15 tys. uczestników, a wspólne kolędowanie transmitowała ogólnopolska telewizja.

Hasłem tegorocznych orszaków w całej Polsce są słowa „Bóg Jest Dla Wszystkich”. Organizatorzy chcą przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu. W tym roku trzej królowie, reprezentujący zwyczajowo trzy kontynenty, reprezentować będą również trzy pokolenia. Pierwszy Król jest młodzieńcem, który dopiero rozpoczyna swoją drogę w dorosłość, poszukuje i już znajduje swoje powołanie. Drugi Król jest mężczyzną w sile wieku, żonaty, który reprezentuje mężów i ojców rodzin poszukujących Jezusa i właściwej drogi dla siebie i swoich rodzin. Trzeci Król jest starcem, który dopiero u schyłku wieku, bogaty w wieloletnie ludzkie doświadczenie, odnajduje gwiazdę i drogę do Jezusa.

 

Królowie, jak co roku, pojadą na koniach i wielbłądzie. Ich świtą będą królewskie orszaki ubrane w czerwone, niebieskie i zielone stroje. Przemarsz zakończy się przy stajence, gdzie królowie złożą dary i oddadzą pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. W tym roku scenariusz zostanie też wzbogacony o scenkę „Dwór Heroda”.

 

Orszak Trzech Króli jest powrotem do starej polskiej tradycji jasełek ulicznych. Rozśpiewanych radosnych kolędników głoszących na ulicach Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa. W święto Trzech Króli znany był zwyczaj kolędowania dzieci z gwiazdą, które pukając do domów otrzymywały nadziewane bułeczki lub rogale, zwane szczodrakami. W tym roku chcemy przywrócić ten zwyczaj. Uczestnicy orszaku będą mogli poczęstować się specjalnie na tę okazję upieczonymi szczodrakami.

 

Do orszaku może przyłączyć się każdy. Zachęcamy do przygotowania niedrogiego przebrania, dzięki któremu jest się nie tylko widzem, ale także aktorem w tym ulicznym przedstawieniu. Propozycje strojów orszakowych można znaleźć na stronie internetowej www.orszak.bydgoszcz.pl.

 

Znak Roku

znak_roku.jpg

Wesprzyj nas!

Utrzymanie serwera, na którym mieszczą się serwisy i strony oazowe, w tym nasza witryna, łączy się z ponoszeniem sporych kosztów. Możesz pomóc w utrzymaniu serwera przekazując 1% podatku dochodowego na rzecz Centralnej Diakonii Komunikowania Społecznego.

Dowiedz się więcej.

 

Ruch Światło-Życie Bydgoszcz © 2017

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii
(brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)