Menu użytkownika

Informacje

Serwis wykorzystuje pliki cookies.

Ruch Światło-Życie Bydgoszcz © 2019środa, 05 października 2011 11:48

Konferencja KWC odbywająca się w dniach 16-18 września w Niepokalanowie zgromadziła około 100 uczestników diakonii wyzwolenia i diakonii życia z całej Polski. Przez ostatnie lata w ten sposób te dwie diakonie odczytują swoją posługę wspólnie jednocząc się w dziele krucjaty. Z naszej diecezji obecne były trzy osoby: Małgosia i Zbyszek Szefsowie, odpowiedzialni za diakonię wyzwolenia i pisząca te słowa Ola Wachowiak.

 


Był to piękny czas wzajemnego spotkania i ubogacania się, spotkania z Panem w Eucharystii i  uczestnictwa w warsztatach prowadzonych przez specjalistów. Niewiele wiedziałam o posłudze diakonii życia do tej pory. Przez ten czas wspólnego bycia razem, wieczorną  integrację, wspólne dzielenie się doświadczeniem swojej posługi na pewno ta płaszczyzna działania stała  mi się bliższa. Zrozumiałam dopiero zachętę Moderatora Generalnego, że warto  jeździć na różne rekolekcje specjalistyczne, żeby poznać zadania innych diakonii.

Warsztaty w „mojej” diakonii wyzwolenia prowadzili Jadwiga i Paweł Kołakowscy z Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i terapii uzależnień w Łomży,  w którym prowadzone są też regularnie Rekolekcje Ewangelizacyjne dla uzależnionych.

Obecne było również świadectwo członków Krucjaty z Przemyśla i Dębicy, gdzie odbywają się podobne rekolekcje.
W niedzielę konferencję wygłosił do nas ks. Adam Wodarczyk, Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie (udało mu się do nas przyjechać z drogi między Krakowem a Kijowem) Konferencja dotyczyła wpływu maryjności, duchowości św. o. Maksymiliana Kolbe oraz jego koncepcji Niepokalanowa na życie sługi Bożego ks. F. Blachnickiego.

Ks. Adam przypomniał o rocznym pobycie o. Franciszka w Niepokalanowie, o jego wstąpieniu do Rycerstwa Niepokalanej w 1947r. i jak to był nazywany przez ojców franciszkanów Anemicznym Agentem Niepokalanej.

Owocem tego pobytu i studiowania duchowości o. Maksymiliana były dzieła Krucjaty Trzeźwości, a potem Wstrzemięźliwości.

Ksiądz Franciszek był obecny na kanonizacji o. Maksymiliana 25.08.1982r. i po tym wydarzeniu napisał list z Rzymu do członków Ruchu, który Moderator Generalny określił jako lekturę obowiązkową dla wszystkich oazowiczów, zwracając uwagę na cztery aspekty, w których św. o. Maksymilian powinien stać się nauczycielem i wzorem dla Ruchu:

  1. Nowy Człowiek
  2. Droga odnowy
  3. Martyr – świadek
  4. Maksymalizm ewangelizacyjny

Zacytuję w tym momencie słowa Ojca Franciszka, na które zwrócił uwagę ks. Adam, a które wszystkich nas pobudziły i przynagliły większego  zapału i dawania świadectwa:

„Nasz Ruch, który określa siebie jako ruch ewangelizacyjny, musi przejąć się tym duchem św. Maksymiliana. Jeżeli  zrozumieliśmy czym jest ewangelia i jak ona jest konieczna dla ludzi – nie możemy zwlekać z jej głoszeniem i nie możemy zmarnować żadnej możliwości w tej dziedzinie.

Tymczasem Ruch Światło-Życie na pewno nie wykorzystuje w tej chwili swoich możliwości w dziedzinie ewangelizacji (…) BO W TEJ CHWILI JEST NAJLEPSZY CZAS NA EWANGELIZACJĘ, NASZA OJCZYZNA CZEKA NA TEN WIELKI DAR”. (Charyzmat i wierność, Carlsberg 1985,s.92)

Jak zauważył ks. Adam – te słowa były bardzo aktualne w czasie, gdy ks. Franciszek je pisał i jak bardzo aktualne są obecnie. I nie mam obawiać się, że druga strona ma może większe pieniądze i lepszą technikę, my mamy po swojej stronie Boga, całe dziedzictwo Ojca Franciszka i  wielkich patronów Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Podsumowując konferencję,  ks. Maciej Krulak, Moderator Centralnej Diakonii Wyzwolenia,   przedstawił program spotkań dla diakonii wyzwolenia na kolejny rok formacyjny (materiały dostępne już na stronie Krucjaty http://kwc.oaza.pl/dokument.php?id=899) i zaprosił na pielgrzymkę KWC do Warszawy 2 czerwca b.r.

Kończę słowami utworu ks. Adama Daniewicza SAC, który towarzyszył nam w Niepokalanowie i choć trochę oddaje atmosferę tego spotkania..

 

La Pallotina

Rewolucja - Kliknij aby obejrzeć teledysk.

Słowa i muzyka: A. Daniewicz

Ciągle trwa
Rewolucja
W cieniu kamer, w ciszy serc
Ogarnia nas

Ciągle trwa
Odkupienie
W cieniu kamer, w ciszy serc
Ocala nas

Ciągle trwa
Miłosierdzie
W cieniu kamer, w ciszy serc
Przytula nas

Pospadają z głów korony
Nie lękaj się
Wyjdą na jaw mroczne myśli
Nie lękaj się
Umrze dziecko faraona
Nie lękaj się
Jeszcze chwila – i nadejdzie Pan!

Ciągle trwa…
Ciągle trwa…
Ciągle trwa…

Nie odróżnisz dnia od nocy
Nie lękaj się
Nie rozpoznasz swego głosu
Nie lękaj się
Nie odnajdziesz swej ojczyzny
Nie lękaj się
Jeszcze chwila – i przybędzie Pan!

Ciągle trwa rewolucja – ogarnia nas
Ciągle trwa odkupienie – ocala nas
Ciągle trwa miłosierdzie – przytula nas

Znajdziesz miłość tam, gdzie miłość
Nie lękaj się
Znajdziesz pokój tam, gdzie pokój
Nie lękaj się
Oddaj wszystko – znajdziesz wszystko
Nie lękaj się
Jeszcze chwila – i nadejdzie Pan

 

Znak Roku

znak_roku.jpg