Menu użytkownika

Informacje

Serwis wykorzystuje pliki cookies.

Ruch Światło-Życie Bydgoszcz © 2019Ks. Franciszek Blachnicki – ur. 24 marca 1921 r. w Rybniku; zm. 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu (Niemcy); polski ksiądz katolicki, kandydat na ołtarze, założyciel i duchowy ojciec Ruchu Światło-Życie – jednego z ruchów odnowy Kościoła wg nauczania Soboru Watykańskiego II oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła.

Walczył z okupantem hitlerowskim w czasie II wojny światowej, więzień KL Auschwitz.

Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie – święcenia przyjął w 1950 r.; inicjator Krucjaty Wstrzemięźliwości, założyciel Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodu, Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w Carlsbergu.

Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim. W 1995 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny. Od 2000 r. grób ks. Blachnickiego znajduje się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem.

Więcej na: www.blachnicki.oaza.pl

 

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami przybliżającymi postać Założyciela Ruchu:

1. Wierność. Ks. Franciszka Blachnickiego życiorys trójelementowy

2. Jakiś "inny" ksiądz - wywiad z Dorotą Seweryn

3. Magnificat - Stanisława Orzeł

4. Moje spotkanie z ks. Franciszkiem Blachnickim - ks. Mirosław Kiedzik

5. Byłem ministrantem - wywiad z Ernestem Badurą

6. Świadectwa ekumeniczne

7. Sługa Boży, który słuchał - Grażyna Miąsik

8. Sylwetka duchowa ks. Franciszka Blachnickiego - ks. Adam Wodarczyk

9. O procesie beatyfikacyjnym ks. Franciszka Blachnickiego - ks. Adam Wodarczyk

10. Łaski otrzymane za wstawiennictwem Sługi Bożego - ks. Adam Wodarczyk

 

Modlitwa przez wstawiennictwo
Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego


Boże, Ojcze Wszechmogący, dziękujemy Ci za Twojego Kapłana Sługę Bożego Franciszka, którego w niezwykły sposób obdarzyłeś łaską wiary konsekwentnej, tak iż swoje życie oddał niepodzielnie na Twoją służbę.

Dziękujemy Ci za to, że pozwoliłeś mu gorąco miłować Twój Kościół i zrozumieć, że najgłębszą zasadą jego żywotności i płodności jest oblubieńcze oddanie siebie w miłości Twojemu Synowi, na wzór Niepokalanej, Matki Kościoła.

Dziękujemy Ci również za to, że przez tego kapłana wzbudziłeś na polskiej ziemi Ruch Światło-Życie, który pragnie wychowywać swoich uczestników do posiadania siebie w dawaniu siebie i w ten sposób przyczynić się do wzrostu żywych wspólnot Kościoła.

Bądź uwielbiony Boże w Słudze Bożym księdzu Franciszku, w jego życiu i dziele, i racz wsławić swoje Imię udzielając mi przez jego wstawiennictwo łaski …………  , o którą najpokorniej proszę. Amen.

 

Znak Roku

znak_roku.jpg